Конспект уроку

Тема: Способи оздоблення виробів аплікацією. Матеріали для оздоблення виробу :ґудзики, бісер, блискітки, вишивки тощо.

Мета: розширити й систематизувати знання про аплікацію, ознайомити з видами аплікації, розвивати творчу уяву, спостережливість, творчі здібності, увагу, навчити учнів правильно добирати матеріали й інструменти для виконання аплікації.

Обладнання: роботи, виконані в техніці аплікації, копіювальний папір, зразки матеріалів для виготовлення аплікації, мультимедійна презентація, набір ручних інструментів, інструкції з безпеки життєдіяльності,.

Тип заняття: урок засвоєння нових знань.

Структура уроку:

І. Організаційний момент   2 хв.

ІІ. Мотивація учбової діяльності

IIІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів 6 хв.

V. Вивчення нового матеріалу 7 хв.

VІ.  Практична робота  23 хв.

VІ.  Рефлексія 3 хв.

VIІ. Домашнє завдання 2 хв.

VІІІ. Прибирання робочих місць2 хв.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

·        Перевірка присутніх, наявність в учнів спецодягу та необхідного приладдя для уроку.

·        Призначення чергових.

Психологічна розминка

       Крім перелічених мною інструментів та матеріалів на сьогоднішньому уроці нам будуть потрібні:

 голова -  ми будемо думати,

 очі – ми будемо дивитися,

 вуха – слухатимемо,

 губи – будемо говорити, посміхатися , відповідати,

руки – будемо творити.

А навіщо нам серце? (відповіді дітей)

         Так, щоб відчути ним щось нове і неповторне - красу, допитливість і творчість. Мудрий письменник Сент – Екзюпері говорив: « Шукати треба серцем, без нього найголовнішого не побачиш, і не відчуєш, і не зрозумієш…»

        Тож, сьогодні на уроці мені б дуже хотілося побачити саме таку роботу, в яку ви вкладете не тільки свої вміння, а й, як говориться і душу. Творити будемо з теплом ваших душ і з сердець.

                Створення емоційного настрою(техніка «Барометр настрою»)

-         Діти, щоб задати тон нашому уроку, скористаємося «Барометром настрою». І якщо «Барометр настрою» спрацює, то й урок наш , я думаю пройде вдало.

(Читаю вірш, а учні зі стрічками, на яких написано «рішучість», «енергійність», «завзятість», «уміння», «любов до навчання», терпіння, «активність», «творчість» виходять і стають біля дошки. У руці кожного учня велика літера, з якої починаються  вищезгадані слова)

Рішучість до нас на урок завітала,

Аж ось енергійність її наздогнала.

Завзяття з умінням до класу прийшли

Й любов до навчання з собою взяли.

Терпіння й активність теж не забарились

І творчість, звичайно, до класу з’явилась.

 

Якщо об’єднати ці риси в єдине ціле,

То можна сміливо нам братись за діло.

Якщо ж вони стануть усі в один ряд,

                  То вийде відмінний у нас  РЕЗУЛЬТАТ

 

 

 (Виставляю на дошку на одній літері, з яких утвориться слово РЕЗУЛЬТАТ, які діти зачитують усі разом)

II. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів

З давніх-давен людина прагнула до краси. Вона не тільки бачила й відчувала її, а й відтворювала у своїх виробах. Завжди цінувалися й цінуються речі, зроблені власноруч. І ми з вами розглянемо яку красу можна створити своїми руками.

IIІ. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів

 Бесіда

- Про який вид декоративно-прикладного мистецтва ми говорили з вами на попередньому уроці? (аплікація)

- Давайте пригадаємо де найчастіше ми використовуємо аплікації?

(Для оздоблення одягу та різноманітних речей)

-Які вам відомі види аплікацій?

(створення квітки)

 Повідомлення теми, мети і завдання уроку

-Як ви мабуть уже зрозуміли, ми продовжуємо роботу по виготовленню аплікації.

-Тема нашого уроку: Способи оздоблення виробів аплікацією. Матеріали для оздоблення виробу :ґудзики, бісер, блискітки, вишивки тощо.

запис на дошці)

ІV. Вивчення нового матеріалу

Історія виникнення аплікації

           Аплікація є одним з видів рукоділля. Найпростіші аплікації з тканини або будь-якого іншого матеріалу створюються шляхом накладення і подальшого закріплення окремих фрагментів на тканину, яка служить основою.

            Аплікація — це один із найдавніших видів декоративно-ужиткового мистецтва. Виникла понад дві тисячі років тому й відома багатьом народам світу. Спочатку аплікації з шматочків тканини виконували зовсім декоративну роль. За допомогою клаптів тканини наші пращури намагалися ремонтувати свій одяг, продовжуючи такими латками термін її служби. І тільки кілька століть тому аплікація стала екстравагантним виглядом прикладного мистецтва. Причому в різних куточках світу національні традиції клаптикового шиття характеризуються своїми техніками. Так, північні народи частіше робили аплікації з хутра та шкіри, а в Росії найбільш поширеним матеріалом була фабричні і домоткана тканина.

Але виникнення аплікації пов’язують з давньою культурою народів-кочівників. Вони прикрашали свій одяг, взуття, упряж і житло візерунками зі шматків шкіри, хутра, берести. Пізніше для оздоблення одягу почали застосовувати різні тканини. Безцінні твори скіфського мистецтва знайдені в похованнях на території України. Зокрема, збереглися фрагменти костюма із повсті, майстерно оздоблені вишивкою й аплікацією. Багато народностей використовують і зараз аплікацію для оформлення національного костюма.

Повторення правил техніки безпеки.

V. Практична робота

Виконання оздоблення власної аплікації.

-Пришивання ґудзиків, паєток, бісеру, стеклярусу на вибір учнів.

(Під час практичної роботи вчитель надає індивідуальну допомогу  учням, що її потребують. )

VІ. Закріплення нових знань і вмінь учнів

Ø - Для чого можна використати аплікацію?

(-декорування інтер'єру, предметів побуту, ремонт одягу…)

- Діти ви сьогодні дуже гарно попрацювали на уроці і саме за вашу старанність  послухайте цікаву притчу. Вмощуйтесь зручненько….

Притча про старого майстра

 

Колись давно, а може, й недавно, жив на світі старий мудрий майстер. З усіх земних багатств був у нього лише кольоровий фетр. Але майстер мав золоті руки й прекрасну мудру душу. Він дарував людям щось більше, ніж головні убори ― капелюхи, кепки, панами й чепчики. Забравши своє замовлення, люди виходили з майстерні старого Капелюшника одухотвореними, рішучими і натхненними. Чи ж варто говорити, як славився своїм умінням Майстер, які вдячні були йому люди за капелюхи, які несли Великий секрет Великого Майстра?..

 

Минали роки. Настав час, коли Майстер покинув цей світ, залишивши своїм шістьом синам свою славу, майстерню, обрізки кольорового фетру ...й шість різнокольорових капелюхів ― білий,чорний, жовтий, червоний, зелений і синій. Капелюхи були настільки вишукані, що, певно, мали б належати дуже багатій і успішній людині.

 

―Мабуть, основна батьківська спадщина ― це ті гроші,які нам заплатить замовник капелюхів, ― вирішили сини майстра. Безумовно, вони коштують дуже дорого і ми станемо багаті!Ми поділимо гроші порівну й помандруємо світом, щоб знайти свою долю, ― планували сини.

 

Але спливав час, а багатий замовник так і не з'явився.

 

― Дивно, ― міркували сини, ― останнє замовлення майстра мало бути найдорожчим.Але якщо ніхто за ним не приходить, може, ми залишимо ці капелюхи собі?

І сини вирішили поділити між собою батьківську спадщину.

 

―              Я беру собі капелюх білого кольору, ― заявив перший син. ― Він такий витончений і чудовий, що я зможу красуватися на балах і прийомах. Я вже не буду почувати себе усього-на-всього сином простого капелюшника.

 

―              А я візьму чорний капелюх, ― сказав другий син. ― Чорний пасуватиме до будь-якого костюма. У цьому капелюсі

 

я буду строгий, елегантний і непомітний у будь-якій ситуації. Упевнений, він принесе мені щастя!

 

―              А я, мабуть, виберу жовтий, ― сказав третій син. ― У наших краях так мало сонячних днів, я так сумую за ними. Жовтий капелюх, хоч і вимагає особливого костюма, подарує мені радість і посмішку! А той, хто посміхається, завжди щасливий.

 

―              Нехай моїм капелюхом стане червоний, ― вигукнув четвертий син. ― Я завжди мріяв виділятися з натовпу, мені завжди подобалося, коли на мене звертають увагу. У червоному капелюсі мене помітять усі! Мене любитимуть жінки!

―Зелений капелюх такий оригінальний! ― зауважив п'ятий син. ― Мені здається, зелений капелюх зробить мене еталоном нової моди. Мені подобаються несподівані рішення, я беру зелений капелюх!

―              Ви розібрали всі капелюхи, ― мовив шостий син. ― Мені залишається тільки взяти синій. Дивно, але ви звільнили мене від проблеми вибору. Я поклався на випадок й одержав те, що вибрав би й сам! Проблема вибору... ― задумався шостий син, ― треба, мабуть, над цим поміркувати.

Спадщину старого майстра було розділено між його синами.Вони дбайливо зібрали обрізки кольорового фетру, замкнули майстерню і на світанку вирушили кожний у своєму напрямку.

Минуло чимало часу, перш ніж сини старого майстра знову зібралися разом під дахом батьківської майстерні. Сидячи біля вогню, кожний із них розповів свою історію, і всі були вражені тим, як спадщина Майстра вплинула на його долю.

 

1.     Син, який узяв собі Білий капелюх, став поважною людиною його всі слухали з великою повагою.

 

2.     Володар Чорного капелюха став дотепним і в'їдливим, зробив непогану

 

3.     Жовтий капелюх зробив третього сина оптимістом. Він радіє сонцю, вирощує квіти

 

4.      Червоний капелюх став актором.

 

5.      Хазяїн Зеленого капелюха був знаменитий, але скромний. Він прекрасно малював, складав вірші й писав музику.

 

6.      Останній із синів Капелюшника зняв свійСиній капелюх, і всі брати побачили, скільки мудрості й любові випромінюють його очі. Він став Учителем

 

Сини старого Майстра зрозуміли, яку дивовижну спадщину залишив їм батько. І захотілося кожному з них зняти свій капелюх, адже він вже багато чого навчив, і приміряти капелюхи іншого кольору.

Так брати розвинули в собі нові якості, що дозволило їм стати щасливими.

 

З тих пір минуло багато, а може, і небагато часу, але різнокольорові капелюхи живуть серед людей і дозволяють себе одягати тим, хто прагне навчитися чогось нового...сьогодні ці капелюхи у нас на уроці.

 

VII. Рефлексія за методом «Капелюхи Едварда де Боно»

-         Давайте разом із вами підведемо підсумок нашо­го уроку.

 

(Учитель роздає різнокольорові капелюшки, викликав учнів по черзі.)

Одягаючи капелюх білого кольору, кольору чистоти та прав­ди, інформації, скажіть, що ми нового дізналися сьогодні?

 

Одягаючи капелюх червоного кольору, кольору життя та по­чуттів, скажіть, що в и відчували, працюючи над темою, які почуття вами керували?

 

• Одягаючи капелюх жовтого кольору, кольору сонця, переваг та вигоди, скажіть, що було для вас корисного на цьому уро­ці?

 

 

• Одягаючи капелюх зеленого кольору, кольору досліджень, та творчих натхнень, скажіть, що було складно виконати при виготовленні витинанки?

 

• Одягаючи капелюх синього кольору, кольору знань, скажіть, чи отримали ви сьогодні нові знання з образотворчого мистец­тва, які саме?

 

Одягаючи капелюх чорного кольору, кольору землі, здорово­го глузду та критики, скажіть, чи були у нашій роботі недолі­ки?

 

ВИСНОВОК:

-          Отже,  аналізуючи ваші відповіді, діти я роблю висновок, що урок у нас пройшов вдало і ви сьогодні виконали завдання уроку та не просто виконали, а вклали в свої роботи частинку своєї душі та теплоту сердець.

Заключне слово вчителя

Дуже красиво виглядають оформлені аплікацією предмети домашнього вжитку: доріжки, серветки, торбинки, подушечки, фартухи, прихватки. Правильно підібрані матеріали для виконання забезпечують відповідність результату задуму. Асортимент таких матеріалів досить великий. Завдяки цьому можна створювати цікаві й оригінальні вироби різного застосування.

VІІІ. Домашнє завдання

Підготувати матеріал для оздоблення аплікації

Прибирання робочого місця